سرخط ویژه

از بین بردن و لیزر موهای زائد صورت : روش و مزایا

  وجود مو روی صورت یک عارضه‌ای است که می‌تواند به اکثر زنان احساس سرخوردگی بدهد و این مشکلی است که فرد خود از آن خبر دارد. درواقع این مشکل شایع‌ترین مشکل زنان است و روی بیش از ۲۵ درصد زنان تأثیر می‌گذارد. این موضوعی نیست که اکثر زنان در جمع‌های عمومی مشتاق به صحبت کردن در مورد آن باشند، علیرغم اینکه تقریباً تمام زنان در درجات مختلف زندگی خود با موی صورت سر و کار دارند؛ چه در دوران جوانی و چه در دوران یائسگی.

بنابراین با آنچه گفته شد، مطلقاً هیچ دلیلی برای خجالت از وجود مو روی صورت وجود ندارد. درواقع هر کسی روی صورت خود مو دارد؛ ممکن است موی صورت برخی زنان ضخیم‌تر یا خشن‌تر باشد. موهای زائد روی صورت در زنان بسته به ساختار ژنتیکی آنان متفاوت است. موهای صورت می‌تواند فقط شامل یک موی مزاحم روی چانه، رشد سبک مو در لب بالایی و یا حتی رشد سنگین مو (که مانند ریش است) باشد. دلایل متنوعی وجود دارد که چرا موهای صورت زنان زیاد می‌شود؛ ازجمله این دلایل تغییرات هورمونی مانند یائسگی، مصرف برخی داروها و تولید هورمون‌های خاص است.

موی ولوس در مقابل موی ترمینال


اکثر زنان روی صورت، سینه و پشت خود «موی ولوس» دارند. این نوع مو بسیار ظریف و نرم است و معمولاً فقط در زیر نور قابل دیدن است. از سوی دیگر «موی ترمینال» معمولاً تیره‌تر، ضخیم‌تر و بلندتر است. این نوع مو در مناطقی شبیه زیر بغل، خط بیکینی و پاها یافت می‌شود. در صورت اکثر مردان موی ترمینال رشد می‌کند، ممکن است رشد این نوع مو در صورت زنان نیز توسعه پیدا کند، مخصوصاً در دوران یائسگی که سطح هورمون استروژن کاهش می‌یابد. در این مرحله برخی زنان متوجه رشد موهایی شبیه ریش در صورت خود می‌شوند. رشد این موها در مکان‌هایی است که قبلاً هرگز سابقه نداشته است مانند خط فک، چانه، گونه‌ها و پیشانی.

برخی زنان ممکن است به یک بیماری نادر به نام «هیرسوتیسم» (روییدن نا به جای مو در زنان) مبتلا شوند؛ این بیماری منجر به روییدن مقدار زیادی موی ضخیم و تیره در مناطقی از بدن می‌شود که معمولاً مردان در آن مناطق بدن خود مو دارند ازجمله در صورت، سینه و پشت فرد.

مزایای از بین بردن مو با لیزر


بسیاری از زنانی که روی صورت خود موهای زائد دارند، از هر طریقی برای از بین بردن یا ناپیدا کردن آنها استفاده کرده‌اند؛ ازجمله اپیلاسیون، اصلاح، کرم‌های حذف مو، مواد شیمیایی سفیدکننده و … . اگرچه این روش‌ها یک راه حل موقتی است و ممکن است باعث سوزش و تحریک پوست شود اما به‌عنوان یک فاکتور نامناسب ذکر نمی‌شود. برخی زنان سعی می‌کنند موهای صورت خود را بتراشند که این کار فقط باعث بدتر شدن موضوع می‌شود زیرا تراشیدن می‌تواند باعث رشد دوباره موهای زائد شود که این موها زبرتر و ضخیم‌تر از قبل هستند.

یکی از مؤثرترین و دائمی‌ترین راه‌های خلاص شدن از شر موهای زائد صورت، روش لیزر موهای زائد است. لیزر موی زائد می‌تواند به طور اساسی روی هرجایی از بدن اجرا شود. از آنجایی که مناطق روی صورت کوچک هستند، مدت زمان لازم برای لیزر کردن آنها کوتاه است.

روش لیزر در صورت


موهای صورت یکی از پُرمسئله‌ترین فرم‌های موی بدن است. این می‌تواند مهم و خجالت‌آور باشد، به‌خصوص اگر شما زن هستید. موهای صورت زنان بیشتر بر روی چانه، لب بالایی و گونه‌هایشان رشد می‌کند. مردان نیز ممکن است از دست موهای صورت خود خسته شوند و از ابروها و ریش خود ناراضی باشند. این موها می‌تواند به‌راحتی و به‌طور مؤثر با روش لیزر درمان شود.

لیزر موهای پیشانی

ممکن است در پیشانی زنان کمی مو وجود داشته باشند که این موها می‌تواند با لیزر موی زاید برداشته شود. برای برخی ممکن است موهای ریز اطراف خط مو، زائد باشد و برای برخی دیگر ممکن است به‌حدی صورت پرمویی داشته باشند که جدایی واضحی میان ابرو و خط موی خود نداشته باشند.

لیزر موها در مردان

بسیاری از مردان از رشد مو در ریش و همچنین در ابروهای خود ناراضی هستند. لیزر موهای زاید می‌تواند برای کمک به مرتب کردن ریش و ایجاد یک خط واضح بین گونه بالایی و محل شروع روییدن ریش، مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به این واقعیت که اغلب مردان ریش ضخیم و تیره رنگی دارند (به خصوص مردان آسیایی) روش حذف مو با لیزر می‌تواند خیلی خوب این موها را از بین ببرد.

مزایای روش لیزر


روش‌های از بین بردن موهای زائد مانند اپیلاسیون و الکترولیز برای استفاده در صورت می‌تواند بسیار دردناک و ناراحت‌کننده باشد. روش استفاده از لیزر موهای زائد از نظر درد بسیار راحت‌تر و قابل تحمل‌تر است. علاوه‌ برآن در روش استفاده از لیزر از فولیکولیت (التهاب فولیکول مو) و سوزش و تحریک پوست جلوگیری می‌شود.

لیزر مناسب برای صورت


مناسب‌ترین افراد برای روش لیزر موهای صورت، آنهایی هستند که پوست روشن و موهای تیره‌تر دارند. این روش درمانی همچنین می‌تواند روی پوست‌های تیره‌تر نیز مؤثر باشد اما نمی‌توان همه لیزرها را برای هر نوع پوستی استفاده کرد. همه انواع سیستم‌های لیزری و IPL می‌تواند برای موهای صورت مورد استفاده قرار گیرد. پزشک با توجه به نیازهای خاص شما بهترین روش درمانی و نوع لیزر را به شما توصیه خواهد کرد.

لیزر چگونه موهای صورت را ازبین می‌برد؟


لیزر رنگدانه‌های تیره رنگ موهای روی صورت را به‌صورت انتخابی مورد هدف قرار می‌دهد. گرمای لیزر توسط محور مو جذب می‌شود و به‌طور اساسی فولیکول مو را از بین می‌برد و بدین ترتیب از رشد دوباره مو در آینده جلوگیری می‌کند. به‌طور معمول برای از بین بردن دائمی موها در هر نقطه از صورت به ۴ تا ۶ جلسه درمان نیاز است. جلسه‌های درمان معمولاً به‌فاصله یک ماه از هم هستند.

در روش درمانی لیزر دوره نقاهت برای استراحت لازم نیست، با این حال ممکن است کمی تورم و قرمزی در محل درمان به‌وجود آید. اگر شما قصد دارید از روش لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت خود استفاده کنید، بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که بعد از جلسه درمانی به خانه بروید و به محل کار یا کلاس درس برنگردید.

مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر زیبایی متنوع به‌صورت سفارشی، بسته به درمان مورد نیاز و جنس و ظاهر پوست درمان مناسب را، انتخاب می‌کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید.

خطرات از بین بردن موی صورت با لیزر


لیزر به‌طور بالقوه می‌تواند بسیار خطرناک باشد و توانایی نفوذ در عمق پوست را دارد. اگر نور لیزر با چشم‌ها تماس پیدا کند، چه به‌طور مستقیم و چه به‌طور غیرمستقیم، می‌تواند به شبکیه چشم آسیب وارد کند. در طول درمان باید برای جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد به روشی مثلاً با پوشیدن عینک ایمنی از چشم‌ها محافظت کرد؛ عینک ایمنی باید برای حفاظت در مقابل طول موج لیزر استفاده شده مناسب باشد. معمولاً توصیه می‌شود که لیزر در اطراف ناحیه چشم استفاده نشود، بسیاری از پزشکان از لیزر برای از بین بردن موهای زیر ابرو و بالای چشم استفاده نمی‌کنند. اگر لیزر در  رفع موهای زائد بیکینی در دست پزشک بی‌تجربه‌ای باشد می‌تواند بسیار خطرناک باشد. پزشکان بی‌تجربه‌ای که لیزر به دست می‌گیرند می‌توانند باعث آسیب و عوارض لیزر موهای زائد جدی مانند سوختگی، تغییر رنگدانه‌های پوست و زخم شدن محل درمان شوند.

چند جلسه درمان


تعداد جلسه درمان به نوع و رنگ پوست و موی شما بستگی دارد. پزشک تعداد جلسه درمانی را که فکر می‌کند برای شما نیاز است تا به نتایج خوب و بلندمدت برسید، به شما توصیه می‌کند. زمان درمان برای هر جلسه بسیار کوتاه است زیرا در هر جلسه فقط یک ناحیه کوچک درمان می‌شود. اگر پوست شما برای درمان مناسب باشد و با این روش سازگاری داشته باشید، نتایج خوبی را خواهید دید. اما در آینده تکرار درمان نیاز خواهد بود. این تکرار ممکن است بعد از طی اولین دوره درمان، تنها یک بار در سال نیاز باشد. این تکرار به‌طولانی شدن نتایج درمان کمک خواهد کرد. از فردی به فرد دیگر نتایج لیزر متفاوت است اما به‌طور کلی پس از چند جلسه درمان یک کاهش ۵۰ تا ۸۰ درصدی در رشد موها دیده می‌شود.

هزینه‌های درمان


هزینه لیزر موهای زائد به ناحیه‌ای که شما می‌خواهید موهای آن را از بین ببرید، میزان و مقدار مو در آن ناحیه، نوعی درمان و پزشکی که شما انتخاب می‌کنید بستگی دارد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme