سرخط ویژه

جوانسازی و زیباسازی پوست با لیزر

کلینیک سیب سرخ از CO2 مصنوعی به صورت جزئی و تکنولوژی لیزر اربیوم برای جوان سازی پوست استفاده می‌کند. این نوع لیزر پوست را سفت‌تر، روشن‌تر و صاف‌تر می‌کند و فرد را حدود یک دهه جوان‌تر نشان می‌دهد. در کلینیک ما، متخصصین لیزر دارای تجربه و گواهی کار هستند و آموزش دیده‌اند که چگونه از تکنولوژی لیزر استفاده کنند تا نتایجی بهینه روی پوست شما ایجاد کنند.

یکی از راه های جوان سازی پوست، استفاده از لیزر است. لیزر جوانسازی پوست که با نام‌های لیزر پوست، لیزر تبخیری و لیزر سائیدگی نیز شناخته شده است، می‌تواند چین‌وچروک، جای زخم و لکه‌های صورت را کاهش دهد. تکنولوژی‌های جدیدتر لیزر به جراح این امکان را می‌دهد که روی سطح لیزر کنترل دقیق‌تری داشته باشد و به او اجازه می‌دهد که با دقت فوق‌العاده بالاتری، جوان سازی صورت بدون جراحی  به خصوص در مناطق ظریف پوست، کار خود را انجام دهد.

لیزر جوانسازی پوست صورت می‌تواند معایب جزئی صورت را بهبود بخشد؛ مانند معایب زیر:

 • خطوط ظریف یا چین‌و چروک صورت ، اطراف یا زیر چشم‌ها، پیشانی و دهان
 • اثر به جا مانده ناشی از آکنه یا آبله مرغان
 • پوستی که بعد از عمل جراحی دچار مشکل شده است
 • پوست پیر یا پوستی که از آفتاب آسیب دیده است (جوان سازی دست )
 • لکه‌های کبدی
 • بهبود رنگ چهره اگر رنگ پوست صورت زرد یا خاکستری باشد
 • زگیل
 • خال‌های مادرزادی مانند خال اپیدرمال خطی
 • غدد چربی بزرگ شده روی بینی

13

آیا لیزر جوان‌سازی پوست برای من مناسب است؟


درصورتی‌که یکی از شرایط زیر را داشته باشید، ممکن است لیزر صورت و پوست به عنوان یکی از راههای جوانسازی پوست برای شما بهترین انتخاب نباشد:

 • آکنه فعال
 • پوست بسیار تیره
 • چین‌وچروک‌های عمیق و زیاد
 • پوست بسیار حساس یا ضعیف

بیمارانی که رنگ پوستشان تیره‌تر است در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این خطر ممکن است با استفاده از یک عامل سفیدکننده بعد از درمان با لیزر به حداقل برسد. از لیزر برای جوانسازی پوست دست و انگشتان نیز بهره گرفته می شود.

لیزر جوان‌سازی پوست چگونه کار می‌کند؟


کلیت کار لیزر در مورد استفاده از پرتوهای نور است. جراح با استفاده از لیزر، پرتوهای نور کوتاه و متمرکزی را به صورت ضربانی و به طور نامنظم به سطح پوست ارسال می‌کند. این پرتوها پوست آسیب‌دیده را به شیوه‌ای خیلی دقیق و به صورت یک لایه در یک زمان، از بین می‌برند و باعث زیباسازی صورت می گردند .

شیوه لیزر جوان‌ سازی پوست صورت و بدن مشکلات کمتری برای رنگ‌دانه‌های زیرین پوست ایجاد می‌کند و همچنین نسبت به روشن کردن پوست با استفاده از روش‌هایی مانند از بین بردن جای زخم آکنه با استفاده از لیزر، بهتر است.

پرتوهای لیزری که برای جوان‌ سازی پوست دست و سایر نقاط بدن استفاده می‌شود، لایه‌ی بیرونی پوست را که اپیدرم نام دارد از بین می‌برد. این پرتو به طور همزمان لایه‌ی زیرین پوست به نام درمیس (قسمت حساس و عروقی پوست) را گرم می‌کند. این اقدام برای تحریک رشد الیاف کلاژن‌های جدید صورت می‌گیرد. هنگامی که ناحیه درمان شده بهبود یافت، پوست جدیدی که تشکیل شده صاف‌تر و سفت‌تر از قبل است.

هزینه لیزر جوان‌سازی پوست چقدر است؟


هزینه جوانسازی پوست با لیزر ممکن است در هر کشوری متفاوت باشد و به طور متوسط این هزینه‎‌ها تنها شامل حق‌الزحمه و دستمزد جراح یا پزشک است. قیمت ممکن است بر اساس تجربه و مهارت پزشک، نوع روش های جوانسازی پوست استفاده شده، زمان و تلاش موردنیاز برای درمان و همچنین محل انجام درمان باشد.

بسیاری از جراحان پلاستیک مقدار هزینه‌ها و برنامه مالی درمان جوانسازی پوست با لیزر را به بیمار ارائه می‌دهند.

در طول لیزر جوان‌سازی پوست چه اتفاقی می‌افتد؟


برای حصول نتایج بهتر، ممکن است جراح پلاستیک ابتدا یک سری درمان‌هایی روی پوست شما انجام دهد تا پوست برای جوانسازی پوست با لیزر آماده شود. اغلب این درمان‌ها ۶ هفته یا بیشتر، قبل از درمان اصلی آغاز می‌شود. این درمان‌های پوستی به نوع پوست شما بستگی دارد و به منظور حداقل کردن عوارض درمان و بدست آوردن نتایج بهتر انجام می‌شود.

لیزر جوان‌سازی و زیباسازی پوست معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود و به طور معمول بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

چگونگی مقابله با عوارض درمان


جوان‌سازی و زیباسازی پوست با لیزر می‌تواند دردناک باشد. به همین دلیل ممکن است دکتر با بی‌حس کننده‌های موضعی، پوست را بی‌حس کند. همچنین ممکن است به شما یک آرام‌بخش تزریق شود تا آرام و راحت باشید. در صورتی که قرار است قسمت زیادی از پوست شما تحت لیزر درمان شود و یا در صورتی که قرار است به طور همزمان عمل‌های زیباسازی پوست دیگری نیز روی پوست شما انجام شود، ممکن است جراح به طور کامل شما را بیهوش کند. پس از لیزر کردن به منظور کاهش درد، دکتر برای شما مسکن تجویز می‌کند. در مرحله آماده‌سازی قبل از لیزر، صورت شما کاملاً تمیز می‌شود و برای محافظت از چشم‌ها به شما یک عینک ایمنی داده می‌شود.

انواع لیزر


برای لیزر جوانسازی صورت معمولاً از دو نوع لیزر استفاده می‌شود: کربن دی اکسید (CO2) و اربیوم. کار هر دو تبخیر سلول‌های سطحی و آسیب‌دیده‌ی پوست است.

لیزر جوان‌سازی CO2

سال‌های زیادی است که پزشکان برای درمان اختلالات مختلف پوستی از لیزر پوست صورت CO2 استفاده کرده‌اند. نسل جدیدتر لیزرهای CO2 قدرت ارائه‌ی پیوسته پرتوهای نور و پالس‌های بسیار کوتاه انرژی که به آن اولتراپالس می‌گویند را دارند. این نوع لیزر  برای جوان سازی پوست صورت به طور خیلی دقیق لایه‌های نازک پوست را با حداقل آسیب زدن به بافت‌های اطراف آن، از بین می‌برد.

لیزر جوان‌سازی اربیوم

این نوع لیزر به طورمعمول برای رفع چین و چروک و خطوط سطحی و نسبتاً عمیق صورت استفاده می‌شود. لیزر اربیوم می‌تواند برای جوان سازی دست ، گردن، قفسه سینه نیز مورداستفاده قرار گیرد. افزایش اعتمادبه‌نفس از مزایای جوان سازی پوست دست با لیزر است.

 لیزرهای فرکشنال طیف اثر وسیعی دارد بدین معنی که علاوه براینکه این لیزرها درجوا نسازی پوست وکاهش چروکهای پوست بسیارموثرهستند، در درمان مواردی مثل لکهای مقاوم به درمان ، منافذ باز صورت ، ترکهای دوران بارداری نیز اثرات فوق العاده ای داشته ا ست .از مزایای لیزر فرکشنال  درمان اسکار ناشی از جوش ،سالکیا اسکارهای جراحی ا ست .

پس از درمان


بعد از اینکه عمل لیزر جوانسازی پوست به پایان رسید، پزشک ناحیه درمان شده را پانسمان می‌کند تا بافت آن آسیب نبیند. برای بهبود کامل و حصول نتایج بهتر ممکن است به تعویض پانسمان و یا درمان‌های موضعی ویژه‌ای، نیاز شود.

نتایج لیزر جوان‌سازی پوست


این امکان وجود دارد که پوست شما بعد از لیزر کردن برای چند ماه به صورت قرمز یا صورتی باقی بماند. همچنین ممکن است تا یک سال حساسیت زیادی نسبت به نور خورشید داشته باشید. سعی کنید در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و هر روز از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

برخی افرادی که لیزر جوانسازی پوست انجام داده‌اند ممکن است یک تفاوت فوری در محل درمان شده ببینند که برای بهبود کامل تا یک سال ادامه خواهد داشت. اگرچه تأثیرات لیزر جوان‌سازی می‌تواند برای سال‌های زیادی دوام بیاورد اما روند طبیعی پیر شدن باعث می‌شود که چین‌وچروک و خطوط چهره دوباره به وجود آیند و ممکن است به تکرار عمل لیزر جوان‌سازی پوست نیاز باشد.

ملاحظات خاص، خطرات و بهبودی


پوستی که با لیزر درمان شده است ممکن است به شیوه‌های مختلفی واکنش نشان دهد، اما اکثر اوقات پوست احساسی شبیه به یک آفتاب سوختگی خفیف دارد. انتظار کمی قرمزی و تورم نیز وجود دارد. همچنین ممکن است برای چند روز پس از درمان خارش و سوزش نیز وجود داشته باشد.

بسته به درمان، برخی افراد ممکن است چیزی شبیه یک آفتاب سوختگی شدید تجربه کنند. ممکن است پوست زخم شود، چرک داشته باشد و حتی تاول بزند. در ناحیه درمان شده یک مایع زردرنگ ترشح می‌شود تا اینکه روی آن یک پوسته تشکیل شود. محل درمان شده را نَخارانید و پوسته‌ی تشکیل شده را نَکنید زیرا می‌تواند باعث زخم شدن آن شود.

معمولاً حدود پنج روز تا یک هفته بعد از درمان، محل درمان شده، خشک و پوسته پوسته می‌شود.

برای رسیدن به نتایج مطلوب مراحل زیر را به عنوان بخشی از درمان دنبال کنید:

 • محل درمان شده را دو تا پنج بار در روز با محلول آب نمک یا سرکه رقیقی که توسط پزشک دستور داده شده، تمیز کنید.
 • روش‌های مراقبت و محافظت از پوست را که پزشک به شما توصیه کرده است، به طور کامل و دقیق انجام دهید.
 • بعد از بهبودی، شما باید هر روز و بدون استثنا از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید، به خصوص ضد آفتاب‌هایی که برای پوست‌های حساس تولید شده‌اند. پزشک در انتخاب بهترین ضدآفتاب به شما کمک خواهد کرد.
 • هر روز مقدار زیادی کرم مرطوب‌کننده روی پوست جدید تشکیل‌شده بمالید، در صورتی این کار را انجام دهید که پزشک به شما دستور داده باشد.

انتظار داشته باشید که محل درمان شده پوسته پوسته شود. بعد از آن پوست جدید و جوان‌شده صورتی رنگ خواهد بود، اما به تدریج و در طول دو تا سه ماه روشن‌تر خواهد شد. ممکن است تا یک سال طول بکشد که این حالت صورتی رنگ پوست از بین برود. محافظت از پوست در طول زمان بهبودی بسیار مهم است. در افراد بور و دارای موی سرخ، مدت زمان قرمزی پوست طولانی‌تر است.

شما می‌توانید مصرف محصولات رتین-آ (Retin-A) یا اسید گلیکولیک (glycolic acid) را حدود شش هفته پس از درمان یا تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند، ادامه دهید.

عوارض لیزر جوان‌سازی پوست می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درآمدن آکنه، عفونت‌های باکتریایی، تبخال زدن مجدد
 • تجمع رنگ‌دانه‌ها در بافت‌ها به‌صورت خیلی شدید. امکان این وجود دارد که محل درمان شده تیره‌تر شود. پزشک شما ممکن است راه‌حل سفید کردن را توصیه کند. در موارد خیلی نادر ممکن است محل درمان شده روشن‌تر از رنگ پوست شود.
 • قرمزی طولانی مدت. برای برخی افراد قرمزی آن‌قدر طول می‌کشد تا ناپدید شود.
 • به جا ماندن جای زخم. این مورد خیلی نادر است اما غیرممکن نیست.
 • تورم. اگر در ناحیه اطراف چشم از لیزر جوان‌سازی پوست استفاده کردید، برای کنترل تورم این ناحیه ممکن است دکتر قرص‌های استروئید را تجویز کند.


به این پست امتیاز دهید.
جوانسازی و زیباسازی پوست با لیزر
۵ از ۱ رای

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme