سرخط ویژه

درمان، رفع و از بین بردن لکه‌های قهوه ای پوست با لیزر

یکی از مواردی که در اثر گذشت زمان با آن مواجه خواهید شد، بروز لکه های قهوه ای روی پوست است که به آن لکه‌های پیری نیز می‌گویند. آن‌ها در اثر آسیب‌ ناشی از نور خورشید ایجاد می‌شوند. معمولاً مناطقی از پوست شما که بیشتر در معرض آفتاب قرار می‌گیرند (مانند صورت و دست‌ها)، بیشتر دچار این نوع لک‌ها می‌شوند. درمان لکه های قهوه ای صورت ضرورتی ندارد، مگر آنکه از حضور آن‌ها احساس نامطلوبی داشته باشید. اگر شما هنوز قصد دارید پوست خود را در معرض آفتاب قرار دهید، احتمالاً درمان اثری نخواهد داشت، زیرا اگر دوباره در معرض  نور خورشید قرار بگیرید، لک پوست مجدداً بازخواهد گشت. به‌هرحال اگر تصمیم گرفتید آن‌ها را از روی پوست خود برطرف کنید، درمان لکه های پوست با لیزر بسیار مؤثر است.

40

چه عواملی باعث بروز لکه‌های قهوه‌ای می‌شود؟


درواقع لکه‌های قهوه‌ای، نتیجه آسیب نور خورشید به پوست هستند. در صورت گرفتن حمام آفتاب، آن‌ها جزئی از عارضه جانبی روند برنزه شدن می‌باشند. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، پوست در پاسخ به اشعه ماوراءبنفش خورشید برای محافظت از خود، شروع به تولید رنگ‌دانه‌هایی می‌کند که به آن ملانین می‌گویند. اگر نور خورشید آسیب قابل‌توجهی به پوست بزند، ملانین‌ها به‌طور نامنظمی بر روی پوست افزایش می‌یابند، درنتیجه پوست در بعضی از نقاط، تیره‌تر می‌شود.

چگونه لیزر لکه‌های قهوه‌ای را درمان می‌کند؟


ما با استفاده از لیزر سوئیچ کیو، لکه‌های صاف قهوه‌ای (مانند لکه‌های پیری و یا کک‌ومک ) را که به‌طورمعمول در اثر نور خورشید به وجود می‌آیند، درمان می‌کنیم. با استفاده از لیزر، یک پرتوی نوری سبز رنگ به لایه بیرونی پوست تابانده می‌شود. رنگ‌دانه‌های قهوه‌ای انرژی نور را جذب کرده و در کسری از ثانیه بسیار داغ می‌شوند. این فرایند موجب تخریب رنگ‌دانه‌ها می‌شود. معمولاً حداقل دو ماه زمان نیاز است تا رنگ‌دانه‌های آسیب‌دیده جذب شوند و پوست بهبود یابد.

 کاربردهای لیزر


از انواع مختلف لیزر برای درمان آسیب‌های پوستی و لکه‌های قهوه‌ای ناشی از نور خورشید، می‌توان استفاده کرد. به‌طورکلی، درمان با لیزر بهترین اثر را در پی خواهد داشت.

لیزر نوری

لیزر نوری یا لیزر کسری می‌تواند در بهبود بافت، قرمزی، رگ‌ها، جوش‌ها و لکه قهوه ای پوست مؤثر باشد. ” لیزر نور سبز بهترین فناوری موجود برای بهبود عروق خونی پوست است. کرم‌ها و لایه‌بردارهای شیمیایی برای درمان لک صورت به‌اندازه لیزر تأثیر فیزیکی مثبت ندارند. “

لیزر فرکشنال (Fractionated)

این نوع لیزر در قسمت‌های عمیق‌تر پوست ایجاد حرارت و یا زخم‌های کوچک می‌کند. درنتیجه آن ناحیه از پوست شروع به بازسازی خود می‌کند و در پی آن پوستی نرم‌تر، صاف‌تر و جوان‌تر جایگزین می‌شود. این نوع درمان در طی یک فرایند طبیعی پوست را تحریک به تولید کلاژن‌های جدید می‌کند. در این روش، پوست سالم و روشن جایگزین لکه‌های قهوه‌ای می‌شود.

لیزر تبخیری (Ablative)

این روش تهاجمی‌تر است و به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند. این نوع لیزر می‌تواند لایه سطحی پوست را تبخیر کند. این روش برای آسیب‌های شدیدتر، رنگ‌دانه‌های عمیق‌تر، چین‌وچروک‌ها و ناهمواری‌های عمیق‌تر پوستی مناسب‌تر است. دوره بهبودی این لیزر طولانی‌تر و سخت‌تر خواهد بود.

چرا برای درمان لیزر لکه‌های قهوه‌ای باید به کلینیک سیب سرخ مراجعه کنیم؟لکه‌های قهوه‌ای و دیگر تغییرات رنگی به وجود آمده در سطح پوست می‌تواند ناشی از آسیب نور خورشید و روند طبیعی افزایش سن باشد. اما این لکه‌ها می‌توانند نشانه‌ای از یک بیماری پوستی حاد یا جدی‌تر باشند. ما لکه‌ها را هم ازنظر پزشکی و بالینی و هم از منظر زیبایی معاینه خواهیم کرد. این بدین معنی است که اگر شما یک مشکل حادتری داشته باشید، در کلینیک ما درمان‌های مناسب به شما ارائه خواهند شد.

روند درمان لکه‌های قهوه‌ای با کمک لیزر چگونه است؟


 شدت نور لیزر بسیار زیاد است و ممکن است به چشم آسیب برساند. بنابراین کسانی که در اتاقی لیزر حضور دارند، باید از عینک‌های محافظ استفاده کنند. پالس‌های لیزری سریع و قوی هستند، بنابراین ممکن است هنگام درمان با لیزر، نواحی تحت درمان، کمی احساس سوزش کنند، مانند زمانی که روغن داغ از ماهی‌تابه به پوست شما پاشیده می‌شود. البته حساسیت نواحی مختلف پوست متفاوت است. ممکن است دستگاه سروصدای زیادی تولید نماید. پس از اتمام فرایند تابش لیزر، ممکن است در ناحیه درمان برای مدتی کمی احساس سوزش ایجاد شود و اسکارهای بنفش‌رنگی به مدت دو هفته بر روی پوست شما ایجاد شوند. احتمال دارد لکه‌های صورتی‌رنگی برای چند هفته بر روی پوست شما باقی بمانند. ممکن است یک جلسه درمانی دیگر پس از ۲ الی ۳ ماه نیاز باشد.

عوارض جانبی لیزر درمانی چیست؟


به‌غیراز اثرات ذکرشده در بالا، بروز عوارض جدی دیگر بسیار بعید است. بروز جای زخم – چه به‌صورت برآمدگی و چه به‌صورت فرورفتگی – یک عارضه بالقوه می‌باشد اما بسیار نادر است. اگر رخ دهد، معمولاً در اثر برخی تغییرات بافتی در پوست ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است ناحیه لیزر شده پس از قرارگیری در معرض آفتاب، به‌صورت طبیعی برنزه نشود، اما اغلب این موضوع باگذشت زمان بهبود می‌یابد. در پوست‌های تیره‌تر ممکن است پوست جدید مطابقت زیادی با پوست اصلی نداشته باشد، بنابراین به این نکته توجه کنید. اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرد، ممکن است لکه‌های قهوه‌ای مجدداً ظاهر شوند، بنابراین لیزر درمانی را به‌عنوان یک درمان قطعی در نظر نگیرید.

چه مراقبت‌هایی پس از لیزر موردنیاز است؟


شما مشکلات چندانی با ناحیه لیزر شده نخواهید داشت. به‌طورکلی ناحیه با سرعت خوبی بازسازی می‌شود. بهتر است ناحیه را دست‌کاری نکرده و اجازه دهید روند درمان به‌صورت طبیعی طی شود. اگر در برابر خاراندن و دست‌کاری ناحیه لیزر شده می‌توانید مقاومت کنید، به پانسمان نیازی نخواهید داشت. اگر جای زخم‌ها دست‌نخورده باقی بمانند، در آینده نتیجه بهتری کسب خواهید کرد. مهم است ناحیه لیزر شده، زیاد در مجاورت آب قرار نگیرد، بنابراین برای مدتی از شنا کردن و حمام طولانی پرهیز نمایید. شستشو ملایم و دوش گرفتن موردی ندارد. ممکن است بخواهید از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید، اما دقت کنید این کار به‌آرامی و با دقت انجام شود به‌نحوی‌که پوست روی زخم آسیب نبیند. هنگامی که پوست روی زخم به‌صورت طبیعی برطرف شد، شما می‌توانید تمام فعالیت‌های خود را دوباره انجام دهید. بعد و در طول درمان از یک ضد آفتاب قوی استفاده کنید و تا آنجایی که می‌توانید، ناحیه لیزر شده را دور از نور خورشید نگه دارید تا درمان کامل شود.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme