سرخط ویژه

درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند با لیزر

خطوط لبخند که تحت عنوان خطوط خنده نيز ناميده مي‌شوند، چروک‌هاي هلالي‌شکل اطراف دهان هستند که در جريان روند طبيعي پيري پوست به‌وجود مي‌آيند. خطوط لبخند به شکل پرانتزهايي در دو طرف دهان به نظر مي‌رسند. خط خنده و لبخند هنگامي تشکيل مي‌شود که يک فرد به‌طور مکرر از يک ماهيچه صورت خود استفاده مي‌کند و مرتباً در پوست اطراف دهان خود چروک مي‌اندازد و آن را به شکل تاخورده در مي‌آورد. درنتیجه هر چه سن فرد افزايش مي‌يابد، پوست اطراف دهان حجم و انعطاف‌پذیری خود را از دست مي‌دهد و باعث مي‌شود که خطوط لبخند به وجود بيايد. جلوگيري از پيدايش خطوط لبخند و برطرف کردن خط خنده به خاطر پير شدن پوست، به‌سادگی امکان‌پذیر نيست و علاوه بر آن، هنگامی‌که اين خطوط به وجود مي‌آيد، پوست صورت قادر به ترميم خود و برطرف کردن آن‌ها نيست. اين خطوط و ساير چروک‌هاي هلالي شکل و عميقي که در اطراف دهان تشکيل مي‌شوند، ازجمله عوارضي هستند که اغلب افراد آن را ناخوشايندترين مشکلی می‌دانند که ممکن است در چهره آن‌ها به وجود بیاید. همچنین از صفات ظاهری نامطلوبی به شمار می‌رود که افراد دوست ندارند آن را در چهره دیگران ببینند. زیرا مخاطبان ما معمولاً مایلند وقتی‌که ما صحبت می‌کنیم به دهان ما نگاه کنند. پس این یک واکنش ناخودآگاه است که دیگران با دیدن چروک‌های اطراف دهان از خود نشان می‌دهند. تزریق ژل برای رفع خط خنده یکی از تکنیک‌های نوین در زمینه‌ی زیبایی است.

چرا خط لبخند در صورت ما به وجود می‌آید؟


هرچقدر سن ما افزایش پیدا می‌کند، پوست ما نیز انعطاف‌پذیری خود را بیشتر از دست می‌دهد و خطوط و چروک‌های عمیقی بر روی آن شکل می‌گیرد. یکی از جاهایی که چروک‌های آن خیلی به چشم می‌آید، ناحیه دو طرف بینی و دو طرف لب‌ها است. همچنین با پیر شدن پوست، حجم چربی آن نیز از دست می‌رود و باعث می‌شود که پوست واقع بر روی گونه‌ها پژمرده و چروکیده شود و همین عامل نیز در تشکیل خط لبخند نقش دارد. علاوه بر آن، یک عمر قرار گرفتن در معرض آفتاب و نیز عوامل ژنتیکی می‌توانند روند تشکیل خطوط لبخند را تشدید کنند. در واقع ممکن است شما به خاطر عوامل ارثی، مستعد تشکیل خطوط لبخند در سنین پایین باشید.

محل‌های تحت درمان


333

چروک‌های اطراف دهان جزء یکی از سه نوع خطوط روی پوست به شمار می‌روند که عبارت‌اند از:

 • خطوط لبخند خطوطی هستند که از قسمت پایین بینی به دو طرف دهان امتداد پیدا می‌کنند. این نوع از خطوط روی پوست را می‌توان در زنان، به‌خصوص زنان مسن، به شکل برجسته‌تر و نمایان‌تری مشاهده کرد.
 • خطوط ماریونت اگر احساس می‌کنید چهره شما غمگین‌تر یا عصبانی‌تر از حالت عادی شما به نظر می‌رسد، احتمالاً به خاطر چروک‌هایی است که خطوط ماریونت نامیده می‌شوند. این‌ها درواقع چروک‌های عمودی هستند که می‌توانند در کنار دهان شکل بگیرند. وجود این خط‌ها باعث می‌شود که حتی وقتی شما کاملاً خونسرد و آسوده هستید، حالت چهره شما جدی، خشن و عصبانی به نظر برسد.
 • خطوط عمودی روی لب‌ها چروک‌های اطراف لب‌ها غالباً به خاطر حرکت مداوم لب به وجود می‌آیند و بنابراین نمی‌توان از پیدایش آن‌ها جلوگیری کرد. گاهی از اوقات این چروک‌ها را تحت عنوان خطوط سیگاری‌ها هم می‌شناسند، زیرا سیگار کشیدن مداوم هم به دلیل آثار مضری که بر پوست دارد و هم به خاطر آنکه فرد سیگاری در هنگام پُک زدن، لب‌های خود را جمع می‌کند و به هم می‌فشارد، عامل مؤثر مهمی در پیدایش این خطوط محسوب می‌شود. موم انداختن و بند انداختن لب‌ها هم می‌تواند عامل مؤثری در به وجود آمدن این خطوط باشد که البته تأثیر آن به‌اندازه سیگار کشیدن نیست.

چگونه می‌توان خطوط لبخند را برطرف کرد؟


در کلینیک سیب سرخ ما روش‌های جامعی برای درمان اختصاصی کلیه چروک‌های پوستی شایع از قبیل خطوط اخم، خطوط لبخند و خطوط اطراف لب‌ها ارائه می‌کنیم. برای درمان هر یک از عوارض پوستی، روش مخصوص و متفاوتی وجود دارد. پزشک متخصص پوست می‌تواند بهترین روش درمانی یا ترکیبی از بهترین روش‌ها را به شما توصیه کند.

سلامتی و زیبایی پوست شما اولین اولویت ما در کلینیک سیب سرخ است. از طریق شماره ۲۲۷۷۸۰۰۰-۰۲۱ با کلینیک ما تماس بگیرید و یا برای مشاوره رایگان با شماره تلگرام ۰۹۱۲۵۰۸۵۱۱۷ تماس بگیرید و روند پیری پوست صورت خود را تحت کنترل در آورید.

درمان با لیزر CO2

درمان فرکشنال با استفاده از لیزر CO2، یک روش از بین بردن خط خنده است و آخرین دستاورد نوین در زمینه فناوری لیزردرمانی است که با بهره‌گیری از پرتوهای لیزر با طول‌موج فوق کوتاه و بر اساس یک الگوی اسکن شده، به جوان‌سازی پوست کمک می‌کندو به درمان خط لبخند و آسیب‌های ناشی از آن بر پوست بسیار ناچیز است. دوره بهبودی بعداز درمان خط خنده با لیزر CO2 خیلی کوتاه است و نتایج عالی آن ظرف دو تا سه هفته نمایان می‌شود.

درمان با لیزر اربیوم

لیزر اربیوم به درمان خط خنده، رفع چروک‌ها و خطوط سطحی و دارای عمق متوسط از روی پوست صورت کمک می‌کند. همچنین این روش باعث سوختگی اندکی در بافت‌های اطراف محل عمل می‌شود. این روش با وجود عوارض جانبی کمتر و دوره بهبودی کوتاه‌تری که نسبت به سایر روش‌ها برای رفع خط لبخند دارد، برای افرادی که می‌خواهند زودتر درمان خط لبخند انجام دهند و لکه‌های پوستی موجود در صورت خود را برطرف کنند، روش بسیار مناسبی است. همچنین از این روش می‌توان در افرادی که رنگ پوست تیره دارند، استفاده کرد.

انتظارات واقع‌بینانه از درمان پوست با لیزر


 • لیزر درمانی برای از بین بردن خط لبخند نمی‌تواند بدون خطر و عوارض جانبی باشد. بنابراین عاقلانه‌ترین کار ممکن آن است که با مشورت با پزشک خود یا یک پزشک متخصص پوست، قبل از انجام این عمل با خطرات احتمالی آن کاملاً آشنا شوید.
 • درمان نواحی کوچک و لکه‌های ریز (سر سوزنی) پوست در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد و ممکن است برای انجام آن به بی‌حسی موضعی نیاز باشد. درحالی‌که درمان نواحی بزرگ‌تر صورت می‌تواند تا ۲ ساعت طول بکشد و تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. اگرچه لیزردرمانی پوست به‌عنوان روشی شناخته شده است که نتایج خوبی را تولید می‌کند، اما ممکن است برای برخی از افراد تجربه رضایت‌بخشی نباشد، زیرا نتایج ناخوشایندی مانند خارش، سوزش، ورم و تغییر رنگ پوست برای آن‌ها به وجود می‌آید و یا مجبورند به مدت ۳ تا ۴ روز به‌طور مرتب از ژل‌ها یا پمادهای چسبناک و آزاردهنده استفاده کنند. قرمزی پوست هم ممکن است حتی تا ۶ ماه بعد از عمل ادامه داشته باشد.
 • بعد از انجام این عمل لازم است که حتماً از کرم ضد آفتاب با خاصیت حفاظتی (SPF) حداقل ۳۰ استفاده کنید تا پوست شما بیشتر آسیب نبیند.

فواید لیزر درمانی چیست؟


 یکی از راههای درمان خط لبخند ، لیزر درمانی است. از فواید لیزردرمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیزر درمانی باعث جوان شدن پوست با ظاهری کاملاً طبیعی می‌شود. در شکل چهره شما تغییری ایجاد نمی‌کند و از این نظر نسبت به جراحی زیبایی صورت برتری دارد.
 • دوره کوتاه ریکاوری بعد از عمل
 • درد بسیار کم یا عدم احساس درد بعد از انجام عمل
 • برداشتن پوست به‌صورت لایه به لایه
 • عملکرد دقیق و اختصاصی که به پزشک امکان می‌دهد تا عمق موردنیاز عمل را در نواحی مختلف پوست تنظیم کند.
 • قابلیت تغییر عمق عملکرد لیزر با استفاده از یک برنامه کامپیوتری. این قابلیت امکان کنترل دقیق و دستیابی به نتایج بهتر را در این روش فراهم می‌کند.
 • به‌طورکلی هیچ‌گونه خطر آسیب‌دیدگی عصب وجود ندارد.
 • پزشک را قادر می‌سازد تا به‌صورت کاملاً ایمن، قسمت‌های ظریف و حساس پوست مانند پوست زیر و اطراف چشم‌ها که قبلاً امکان درمان آن‌ها وجود نداشت را عمل کند.
 • نتایج ماندگار و طولانی – اغلب نتایج حاصل از این عمل، چندین سال دوام خواهد داشت.

آیا لیزر درمانی پوست دردناک است؟


اگر این عمل در شرایط بی‌حسی موضعی انجام شود، ممکن است کمی ناراحتی برای شما ایجاد کند. اما اگر پزشک بخواهد تمام صورت شما را عمل کند، از یک بیهوشی عمومی سبک استفاده می‌کند و شما در حین عمل، کاملاً بیدار هستید.

پیشگیری


اگرچه هیچ راهکار قطعی برای پیشگیری از بروز چروک دور لب ها و خطوط روی پوست وجود ندارد، اما با استفاده از برخی روش‌ها می‌توان شدت ظهور چروک‌ها و علائم پیری زودرس بر روی پوست را کاهش داد. همیشه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا آفتاب می‌تواند کلاژن موجود در پوست را تخریب کند و استحکام و انعطاف‌پذیری پوست را از بین ببرد. بنابراین در تمام طول سال باید از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست صورت استفاده کرد.

یک راهکار دیگر برای جلوگیری از بروز چروک‌های روی پوست آن است که عادت‌های ناسالمی مانند سیگار کشیدن یا مصرف زیاد الکل را ترک کنید. کلاژن و الاستین موجود در پوست در اثر مواد شیمیایی موجود در سیگار تخریب می‌شوند که موجب می‌شود روند پیر شدن و علائم ناشی از آن بسیار سریع‌تر اتفاق بیفتد.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متوازن می‌تواند به بهبود وضعیت پوست شما کمک کند و در جلوگیری از بروز چروک‌های پوستی بسیار مؤثر باشد. افرادی که یک رژیم غذایی غنی از ویتامین‌های A، C و E دارند، آثار مثبت حاصل از این ویتامین‌ها را به‌خوبی بر روی پوست خود حس می‌کنند.به این پست امتیاز دهید.
درمان (از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند با لیزر
۵ از ۱ رای

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme