سرخط ویژه

درمان جای زخم و جوش (اسکار) با لیزر

لیزر اسکار (جای زخم و جوش) یکی از معمول‌ترین اعمال پوست و زیبایی انجام شده در کلینیک سیب سرخ است. اسکار، اثر ناخوشایند به جا مانده از التیام بافت آسیب دیده بر روی پوست است. اسکارها می‌توانند ناشی از عفونت، جراحی، آسیب‌دیدگی یا بیماری‌ها باشند. آن‌ها معمولاً در ظرف یکی دو ماه اول بعد از آسیب‌دیدگی یا جراحی به وجود آمده و ممکن است بر روی هر بخشی از بدن شکل بگیرند. ظاهر و شدت اسکارها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اندازه، جهت و عمق زخم، جریان خون به محل تشکیل اسکار، و ضخامت و رنگ پوست بیمار.

چه ناحیه‌هایی از بدن را می‌توان درمان کرد؟
روش‌های درمان جای زخم و جوش با لیزر برای اکثر بخش‌های بدن از جمله پاها، دست‌ها، صورت، تنه، کمر و ران‌ها، بی‌خطر و مؤثر است. بهترین راه برای اینکه بدانید این روش‌های درمانی برای شما مناسب هستند یا خیر این است که برای مشاوره نزد ما بیایید. متخصص ما جای زخمتان را معاینه کرده و گزینه‌های درمانی مناسب را برای شما تشریح می‌کند تا بتوانید یک تصمیم آگاهانه بگیرید.

انواع اسکارها


شایع‌ترین انواع اسکارها (جای زخم و جوش) عبارتند از: جای جوش، جای جراحی، جای سوختگی، اسکار ناشی از آسیب‌دیدگی، جای زخم کلوئید و غیره. تشخیص صحیح نوع اسکار بسیار مهم است زیرا باعث انتخاب مؤثرترین درمان برای از بین بردن جای سوختگی، زخم، بخیه و … می‌شود. اسکارها برمبنای ظاهرشان به انواع اصلی زیر تقسیم می‌شوند:

  • اسکار هیپرتروفیک: ضخیم، سفت، صورتی و برآمده بوده و در لبه‌های زخم ایجاد شده و ممکن است در طول زمان گسترش یافته و مسطح شود.
  • اسکار کلوئید: شبیه اسکار هیپرتروفیک است، اما از مرزهای زخم فراتر رفته و معمولاً به صورت تدریجی تشکیل می‌شود.
  • اسکار آتروفیک: مجموعه‌ای از فرورفتگی‌ها به شکل چاله‌های ریز بوده و ناشی از برخی عارضه‌های پوستی یا بیماری‌های مانند آکنه و آبله است. جای جوش شایع‌ترین نوع اسکارهای آتروفیک است.
  • اسکار کنتراکچر (انقباضی): کشیدگی و سفت شدن سطح پوست که معمولاً به دلیل سوختگی رخ می‌دهد، گاهی اوقات عمقی‌تر شده و روی عضلات و اعصاب تأثیر منفی می‌گذارد، که در این حالت احتمال اختلال در توانایی حرکتی بیمار نیز وجود دارد.
  • ترک پوستی (استریا): نوارهای قرمز یا بنفشی از پوست چروکیده، که به خاطر کاهش یا افزایش سریع وزن بوجود می‌آیند. معمولاً ترک‌های پوستی قدیمی‌تر، رنگی روشن‌تر داشته و سفت و ضخیم‌ترند.

روش‌های برداشتن اسکار در کلینیک سیب سرخ


اگرچه نمی‌توان هیچ اسکاری را به طول کامل از بین برد، اما روش های متعددی برای از بین بردن جای جوش صورت و اسکار، مثل تزریق، روش میکرونیدلینگ، میکرودرم‌ابریژن، برخی داروها یا جراحی‌های ترمیمی، ظاهر آن‌ها را بهبود بخشیده یا محوتر کرد.

درمان اسکار با لیزر، در حال حاضر یکی از مؤثرترین درمان‌ها برای اسکارها است. در گذشته اغلب، برای از بین بردن جای زخم ، درمان جوش صورت و جای آن از لیزر با لیزر نئودیمیوم- یاگ یا لیزر کاهنده CO2 استفاده می‌شد، که معمولاً درمان جای جوش موقتی یا جزئی بود، در موارد زیادی اسکارها دوباره ظاهر می‌شدند، زمان استراحت بعد از عمل طولانی بود و عوارض جانبی نامطلوبی داشتند. اما حالا فن‌آوری جدید پاکسازی با لیزر تفکیکی، به پرطرفدارترین و موفق‌ترین درمان اسکار با لیزر تبدیل شده است.

کلینیک سیب سرخ یکی از کلینیک‌های پیشرفته در زمینه درمان اسکار با لیزر تفکیکی در تهران می‌باشد. متخصصان ما به کمک توان تخصصی شناخته‌ شده‌ای که دارند تاکنون موارد متنوعی از اسکارها را با موفقیت درمان کرده و باعث رضایت بسیاری از بیماران شده‌اند. شما نیز می‌توانید همین امروز با شماره ۲۲۷۷۸۰۰۰-۰۲۱ تماس گرفته و برای یک جلسه مشاوره رایگان نوبت رزرو کنید. کادر درمانی مجرب ما به دقت اسکار شما را ارزیابی می‌کنند تا مطمئن شوند مناسب‌ترین گزینه درمانی برایتان انتخاب می‌شود.

درمان جای زخم با لیزر فرکشنال چگونه است؟


درمان موفقیت‌آمیز لیزر جای زخم نیازمند نفوذ عمقی انرژی در اپیدرم و عبور از آن به درم رتیکولر جهت فعالسازی یک پاسخ التیامی مؤثر است. دستگاه لیزر ما، با ایجاد ستون‌های ریزی از بافت دلمه شده که از لایه اپیدرم تا درم کشیده شده‌اند، بدن را وادار به یک واکنش التیامی در جهت رفع جای جوش می‌کند که باعث می‌شود بافت دلمه شده حذف شده و یک بافت سالم جایگزین آن می‌شود. بافت سالم موجود در اطراف هر یک از زخم‌های میکروسکوپی، تشکیل مجدد و سریع بافت پوششی اسکار درمان شده را امکان‌پذیر می‌سازد. از آنجا که طول موج ۱۵۴۰ نانومتر به شکل هدفمندی توسط آب درون بافت‌ها جذب می‌شود، درمان جای جوش با لیزر برای تمامی انواع پوست‌ها بی‌خطر است. مجاورت بافت سالم با مرزهای ستون ریز، مهاجرت ملانوسیت‌های نرمال، که خود به نرمال شدن مجدد و سریع رنگدانه‌های پوست کمک می‌کند را امکان‌پذیر می‌سازد.

با درمان لیزری به چه نتایجی می‌توان رسید؟


یکی از راههای از بین بردن جای جوش صورت، درمان لیزری است. دستگاه لیزر ما تاکنون انواع مختلفی از جای زخم‌ها (جای سوختگی، جای زخم ناشی از آسیب‌‌های فیزیکی، جای گاز سگ، جای جراحی، اسکارهای ناشی از پاک کردن تاتو) و همچنین جای زخم‌های مختلفی با درجات مختلفی از  اختلال در توزیع رنگدانه‌ها (هیپوپگمانتاسیون و هیپرپیگمانتاسیون) را درمان کرده است. در برخی از انواع جای زخم، دستگاه لیزر تفکیکی غیرکاهنده ما تا ۷۵% باعث بهبود جای زخم شده است.

بعد از چند جلسه درمان بافت، قابلیت انعطاف و علائم جای زخم‌ها به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. نتایج   لیزر جای جوش بادوام بوده و به ندرت پیش می‌آید که جای زخم‌ها مجدداً ظاهر شوند. جای زخم‌هایی که هنوز در حال رشدند بهتر به درمان با لیزر پاسخ می‌دهند.

Uسسntitled-2

درمان اسکار با لیزر چه عوارضی دارد؟


برخلاف روش‌های قدیمی درمان کل سطح با لیزر کاهنده که عوارضی مانند خروج ترشحات، پوسته پوسته شدن، عفونت و هیپرپیگمانتاسیون دارند، بیماران درمان شده با دستگاه لیزر ما درد کمتری تجربه کرده و تنها دچار ورم و/یا قرمزی موقتی می‌شوند که فقط چند روز دوام دارند.

بعد از درمان به چه مراقبت‌هایی نیاز خواهد بود؟


اکثر بیماران به مراقبت خاصی نیاز ندارند، زیرا مشکلاتی مانند تاول زدن و پوسته پوسته شدن سطح پوست درمان شده به ندرت اتفاق می‌افتد. اغلب کبودی بروز کرده و تا یک هفته دوام دارد. می‌توان همان روز درمان دوش گرفت اما نباید ناحیه درمان شده مالیده یا خراشیده شود. بافت کبود شده قرار گرفته در معرض اشعه‌های فرابنفش آفتاب دچار تجمع شدید رنگدانه‌ها شده و تیره می‌شود. بنابراین، ضروری است، تا زمان وجود کبودی، همیشه کرم ضدآفتاب مصرف کرده و از قرار گرفتن مستقیم در معرض آفتاب خودداری شود. عدم استفاده از کرم ضدآفتاب باعث آسیب‌دیدگی بیشتر پوست و تیرگی مناطقی از پوست می‌شود که چندین ماه دوام خواهد داشت. بنابراین، توصیه می‌کنیم از کرم ضدآفتاب مناسب نوع پوستتان استفاده کنید.

آیا این روش باعث ناراحتی می‌شود؟


در حین درمان جای زخم و جوش (اسکار) با لیزر سطح ناچیزی از حرارت در پوست ایجاد می‌شود. اکثر بیماران، تنها با استفاده از بی‌حسی موضعی یا اسپری هوای سرد در تمام طول درمان احساس راحتی می‌کنند. بعد از درمان جای زخم، ناراحتی خفیفی احساس خواهد شد که تنها چند روز دوام دارد.

به چند جلسه درمان نیاز است؟


هر جلسه، تنها به درمان یک بیمار اختصاص دارد. در طول جلسه مشاوره، برنامه درمانی، از جمله تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان اسکارتان، را توضیح خواهیم داد.

هزینه درمان چقدر است؟


هزینه درمان اسکار با لیزر به حجم درمان مورد نیاز بستگی دارد.

نیدلینگ پوست یا همان میکرونیدلینگ یک روش کم‌تهاجمی ‌و غیرجراحی برای جوان‌سازی پوست صورت است. از میکرونیدلینگ درماپن در موارد زیر استفاده می‌کنند:
محو کردن جای زخم (جای زخم‌های‌هایپرتروفیک)  جراحی یا سوختگی ایجاد شده‌اند و رفع جوش صورت.
برطرف کردن ترک‌های پوستی
رفع چین و چروک صورت
محو کردن لکه‌های پوستی
رفع شل‌شدگی و افتادگی پوستبه این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme