سرخط ویژه

درمان لکه‌های ماه گرفتگی (خورشید گرفتگی) با لیزر

هرگونه نشانه، لکه و یا برآمدگی که در زمان تولد یا کمی بعد از آن بر روی پوست نوزاد ظاهر می‌شود را ماه گرفتگی می‌نامند. مادران علاقه دارند که به این علائم نام‌های رمانتیک مانند بوسه فرشته، گزش لک لک یا نشانه‌های زیبایی بدهند. بسیاری از این ضایعات به ویژه از نظر زیبایی‌شناختی مطلوب نیستند و اکثر افراد به دنبال از بین بردن لکه های ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی هستند.

انواع مختلف ماه‌گرفتگی


ماه گرفتگی را می‌توان با توجه به ترکیب و ساخت آن‌ها دسته‌بندی کرد. لکه‌هایی که در نتیجه‌ی تجمع بیش از حد ملامین روی پوست ظاهر می‌شوند را ماه گرفتگی  می‌نامند، زیرا محدوده رنگ اکثر آن‌ها قهوه‌ای تا سیاه است. نوع دیگر ماه گرفتگی روشن‌تر از پوست هستند و به دلیل کمبود نسبی ملامین ایجاد می‌شوند.

برخی از ماه گرفتگی از عروق خونی تشکیل شده‎‌اند و به آن‌ها ماه گرفتگی عروقی می‌گویند. آن‌ها معمولاً به رنگ قرمز، آبی یا بنفش هستند. نوع دیگر ماه گرفتگی از بافت لنفاوی (کیستیک هیگروما) تشکیل شده است. بافت لنفاوی، بافت سینه و بافت اپیدرمی است که رنگ آن اغلب زرد و به رنگ بدن است.

ویژگی‌های ماه گرفتگی رنگی

ماه گرفتگی رنگی می‌توانند صاف یا برآمده باشند. ممکن است این لک ها به علت رسوب بیش از حد رنگ‌دانه ملامین در لایه‌های عمیق پوست ایجاد شوند که به آن ملانوز پوستی (سیاهی غیرطبیعی پوست) می‌گویند. این نوع لک به خصوص در نوزادانِ به شدت رنگی، رایج است و معمولاً به آن لکه مُنگلی می‌گویند. تجمع ملانین که یا توسط سلول‌ها تولیدشده و یا در سلول‌های محتوی رنگ‌دانه‌ها وجود دارد، را ملانویست می‌گویند. اصطلاح پزشکی برای چنین تجمعی از سلول‌های تولیدکننده ملانین «نِووس» نام دارد. به طور کلی این لک ها کوچک و قطر آن‌ها کمتر از ۴/۱ اینچ است. با این حال آن‌ها می‌توانند بسیار بزرگ باشند و بخش قابل توجهی از پوست نوزاد را بپوشانند.

ویژگی‌های ماه گرفتگی عروقی

محدوده رنگی ماه گرفتگی عروقی از صورتی روشن تا بنفش تیره است و آن‌ها می‌توانند صاف و هموار یا برآمده باشند. اندازه آن‌ها نیز کاملاً متغیر است. انواع خاصی از ماه گرفتگی عروقی وجود دارند که می‌توانند بعد از تولد بزرگ شوند و تغییر کنند.

دلایل وجود ماه گرفتگی چیست؟


اکثر ماه گرفتگی روی بدن به احتمال زیاد به دلیل مهاجرت معیوب سلول‌ها در طول رشد جنین به وجود می‌آیند. هنگامی‌که این سلول‌ها شروع به تکثیر می‌کنند، بافتی با مشخصه‌های سلولی خود تولید می‌کنند درحالی که معمولاً در جایی که آن سلول‌های تکثیرشده قرار دارند، نیستند.

آیا هیچ نشانه و علامتی مرتبط با ماه گرفتگی وجود دارد؟


ماه گرفتگی رنگی به غیر از رنگ خود هیچ نشانه‌ی دیگری ندارند. نوع خاصی از ماه گرفتگی عروقی می‌تواند نشانه‌های قابل توجهی داشته باشد. شناسایی نوع ماه گرفتگی عروقی ممکن است دشوار باشد و به تکنیک‌های تصویربرداری پیشرفته نیاز داشته باشد. همچنین به نمونه‌برداری از آن‌ها و انجام آزمایش پاتولوژی نیاز است. نوع خاصی از ماه گرفتگی عروقی که همانژیوم نام دارد ممکن است در هنگام تولد شبیه جراحات ساده باشد اما در طول چند ماه اول زندگی به سرعت بزرگ می‌شود. ممکن است این نوع لک ها زخم شوند و به تدریج از بین بروند و تنها یک جای زخم باقی بماند. اگر این نوع از لک ها نزدیک اعضای مهم بدن مانند چشم یا دهان باشد، ممکن است برای از بین رفتن خود به خودی نیاز به درمان داشته باشد.

چه اختلالاتی همراه با ماه گرفتگی وجود دارند؟


تعداد زیادی از اختلالات نادر و جدی که مرتبط با ماه گرفتگی رنگی و عروقی هستند، وجود دارد. توصیه می‌شود هر نوزادی که دارای ماه گرفتگی است توسط یک پزشک متخصص اطفال معاینه شود تا در صورت داشتن شرایط غیرمعمولی، بیماری او تشخیص داده شود. برخی از این اختلالات می‌تواند ارثی باشد، بنابراین خانواده‌های دارای این اختلالات نیاز به آموزش در این مورد دارند.

درمان


11

چه کسی می‌تواند تحت درمان قرار گیرد؟

هر فرد سالم بدون مشکلات خاص پزشکی می‌تواند تحت درمان قرار گیرد. از آنجا که در درمان ماه گرفتگی با لیزر به‌طور خاص فقط رگ‌های خونی ماه گرفتگی عروقی (مانند همانژیوم) یا ماه گرفتگی رنگی (مانند نِووس) را مورد هدف قرار می‌دهند، پوست اطراف لک محافظت می‌شود و آسیبی نمی‌بیند. درمان لکه های ماه گرفتگی در کودکان و نوزادان از توسعه بیشتر لک ها و همچنین از به وجود آمدن مشکلات اجتماعی ناشی از وجود این لک ها روی پوست جلوگیری می‌کند.

روش درمان چگونه است؟

برای ماه گرفتگی قهوه‌ای لیزر Q-Switched Nd:YAG و لیزر Alexandrite قادر به از بین بردن رنگ‌دانه‌های زیادی است بدون اینکه تغییری در بافت یا رنگ پوست ایجاد کند. نور لیزر با شدت زیاد، رنگ‌دانه‌های غیرطبیعی (ملامین) در ماه گرفتگی را مورد هدف قرار می‌دهد. این کار به رنگ‌دانه‌ها آسیب وارد می‌کند و روند بهبود طبیعی بدن به تدریج و بعد از گذشت چند هفته، آن را پاک می‌کند.

برای ماه گرفتگی قرمز (لک های عروقی)، لیزر و پالس‌های شدید نوری هر دو به یک روش مشابه عمل می‌کنند. نوری با شدت زیاد به صورت گزینشی روی رگ‌های خونی موجود روی صورت، گردن، قفسه سینه یا پاها متمرکز می‌شود. نور لیزر از پوست و بدون تغییر سطح پوست عبور می‌کند و رگ‌های خونی را از بین می‌برد، سپس پوست به حالت و رنگ طبیعی خود بازمی‌گردد.

این روش درمان ماه گرفتگی به بافت‌های اطراف آسیبی نمی‌رساند و رنگ طبیعی پوست را از بین نمی‌برد. استفاده منظم و دقیق از کرم‌های ضد آفتاب برای درمان کامل ضروری است.

متخصصان ما در طول مشاوره به صورت دوستانه و دلسوز اطلاعات دقیق و مفیدی در مورد از بین بردن ماه گرفتگی  به شما می‌دهند و به صورت دقیق به سؤال‌های شما پاسخ می‌دهند. آن‌ها با توجه به نیازهای شخصی شما یک دوره درمان مناسب را پیشنهاد می‌دهند و همچنین نکات لازم برای مراقبت‌های بعد از درمان را نیز به شما خواهند گفت. روش درمانی و محصولات ما توسط پزشکان متخصص تأیید شده است. ما می‌توانیم متخصصان، تکنیک‌ها، محصولات و امکانات برجسته‌ای را برای درمان شما فراهم کنیم.

در مرحله اول، پزشک به طور کامل روند درمان لکه های خورشید گرفتگی را برای شما توضیح خواهد داد و مطمئن می‌شود که شما راحت هستید و پوست شما برای شروع درمان آماده است. برای محافظت چشم‌ها از لیزر، یک عینک محافظ به شما داده خواهد شد.

با استفاده از تکنولوژی پیشرفته، دستگاهی نوری با طیف گسترده منتشر می‌کند که به سطح پوست برخورد می‌کند. دستگاه، نور صاف شده‌ای را به نقاط رنگی در بافت پوست هدایت می‌کند و به جراحات روی پوست حرارت می‌دهد و آن‌ها را متلاشی و ناپدید می‌کند. به این ترتیب ماه گرفتگی  بدون آسیب دیدن بافت اطراف آن از بین می‌روند. نور کریستالی کبود رنگ که توسط ماه گرفتگی  جذب شده و آن را گرم کرده است، باعث فروپاشی آن می‌شود بدون اینکه به بافت اطراف لک آسیبی برساند. نور، لایه‌های پایینی پوست را که کلاژن تولید می‌کنند گرم می‌کند و آن‌ها را به یک واکنش معالجه­ای و ترمیمی تحریک می‌کند. این عمل یک بنیاد جدید برای پوست است و رنگ پوست را بهبود می‌بخشد.

ممکن است در طول درمان کمی سوزش یا سوزن سوزن شدن وجود داشته باشد که اکثر مردم آن را قابل‌تحمل می‌دانند. مدت زمان طول درمان به منطقه‌ای که تحت درمان است بستگی دارد. به طور کلی این روش درمانی سریع است. بلافاصله بعد از درمان ممکن است پوست رنگ صورتی، قرمز یا قهوه‌ای بگیرد، با این حال اکثراً بعد از گذشت ۲۴ ساعت رنگ از بین می‌رود. ممکن است شما واکنش‌هایی مانند حساسیت پوستی و رنگی شدن آن و یا دیگر واکنش‌های مشابه را در طول دوره درمان و در برخی موارد پس از آن تجربه کنید. به محل تحت درمان ژل خنک‌کننده بمالید تا پوست قبل از تابش پالس‌های نوری تسکین یابد.

توصیه این نکته بسیار ضروری و مهم است که پوست قهوه‌ای یا برنزه را نمی‌توان با لیزر درمان کرد و در طول دوره درمان از محصولات مراقبت از پوست و ضد آفتاب‌هایی با SPF 40 استفاده کنید تا به درمان پوست خود کمک کنید و نتایج مطلوبی بگیرید. شما می‌توانید نتایج را پس از گذشت دو مرحله از درمان ببینید. معمولاً هر ۴ هفته درمان تکرار می‌شود. این روش درمانی پیشرفته برای ماه گرفتگی  که به صورت ناخواسته روی صورت و بدن وجود دارند مناسب است. برای از بین بردن کامل ماه گرفتگی  معمولاً چندین دوره درمان نیاز است.

نتایج درمان چیست؟

با روش لیزر درمانی، ماه گرفتگی  به طور چشمگیری کمرنگ می‌شوند و در بیشتر موارد به طور کامل از بین می‌روند. در مورد ماه گرفتگی  رنگی  مانند لک های قهوه‌ای، از قرار گرفتن در معرض شدید نور خورشید خودداری کنید تا نتیجه‌ی درمان حفظ شود.

آیا این روش درمانی عوارض جانبی دارد؟

پوست شما ممکن است بلافاصله بعد از درمان کمی صورتی یا قرمز شود. این مشکل معمولاً بعد از چند روز برطرف می‌شود. کبودی موقت یا پوسته‌پوسته شدن نیز ممکن است رخ دهد که به طور معمول در عرض ۵ تا ۷ روز برطرف می‌شود.

 12به این پست امتیاز دهید.
درمان لکه‌های ماه گرفتگی (خورشید گرفتگی) با لیزر
۴ از ۵ رای

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme